Kerinti mados ir istorijos harmonija (apžvalga)Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje eksponuota Aleksandro Vasiljevo kolekcija aprėpia viso šimtmečio mados tendencijas, gyvai iliustruodama jų pokyčius ir ryškiausius bruožus, o tekstų kūrimas yra pats geriausias būdas visa tai perteikti. Ekspozicijoje dailiai išrikiuotos kelios dešimtys suknelių byloja ne vien apie madą, bet puikiai atspindi ir pasaulio istoriją, tačiau pradėkime nuo pradžių.
Nors eksponuojama kolekcija skambiai pavadinta „Kvietimas į pokylį. 1915-2015“, tačiau norintys kelionę po mados pasaulį gali pradėti nuo dar ankstesnių laikų ir nusikelti į XVIII amžiaus vidurį. Pristatomos suknelės – rankomis dekoruoti šilko audiniai, puošti žakardiniais elementais ir siuvinėti nuostabaus grožio gėlėmis. Jų modelis – griežtai pabrėžiantis moters taliją, įspraudžiantis ją į ankštą korsetą. Sijonai – platūs ir pūsti, skirti tikrai rūmų damai. Tarp kiek vėlesnių šio amžiaus pavyzdžių (1860-1870 metų eksponatų) galima rasti ir vilnonių suknelių, tačiau visos jos – rankų darbo. Greta kiekvienos iš jų nurodoma, kokiomis aplinkybėmis nešioti suknelė buvo skirta (pasivaikščioti, vizitinė ar kt.) Suknelės atrodo sunkios, nors dominuoja šviesios spalvos, gėlėmis dekoruoti audiniai, daugybė nėrinių, kuriais puošti rankogaliai ir apykaklės.
Kiek kitaip yra persikėlus į XX amžių. Pūstų sijonų čia jau nepamatysi, o ir ilgis bėgant metams kito. Nors žemę siekiančių pavyzdžių rasti nesunku, tačiau greta jų jau galima pamatyti ir kelius siekiančių drabužių. Prieškariu moterims pasiūlyta išsilaisvinti iš ankštų ir judesius varžančių korsetų, tačiau vis dar dominuoja šilkas. Paprastai šio laiko suknelės dar siekia žiemę, dauguma eksponatų skirti lankytis pobūviuose. Itin daug dėmesio skiriama karo metų drabužiams. Pirmojo pasaulinio karo metu suknelės sutrumpėjo iki kelių, įsivyravo tiesus, tunikos stiliaus kirpimas. Populiarumu nepralenkiamos tampa plunksnos bei kutai ir jais dekoruoti drabužiai, galvos apdangalai. Drabužiai vis dažniau dekoruojami blizgiais elementais, karoliukais. Suknelių evoliucija, be abejonės, susijusi ir su socialiniais pokyčiais. Pūstų sijonų atsisakyta, nes pastarieji tapo nepraktiški, juos vilkint sunku įlipti į mašiną, traukinį. Jų atsisakyti buvo būtina ir pradėjus steigti gamyklas. Jos tapo vis modernesnės, tačiau puikiai atspindėjo padėtį pasaulyje. Istorijoje giliai įsirėžęs Antrasis pasaulinis karas taip pat paliko ryškų pėdsaką. Tai puikiai atspindi to meto suknelių dekoravimas: vyrauja militaristinio stiliaus elementai, primenantys kareiviškos uniformos sagas, antpečius ir kt. Moterys vis dažniau renkasi griežto kirpimo kostiumėlius. Padėtis pasikeičia karui pasibaigus, kuomet tarsi išlaisvinamas noras puoštis ir žėrėti. Sijonai vėl pučiami, tačiau ilgis nesugrįžta. Trumputės ir lengvos, gėlėtos, šviesios, dekoruotos blizgiais elementais vakarinės suknelės, ryškiaspalviai kostiumėliai nė iš tolo neprimena šaltų Antrojo pasaulinio karo spalvų. Sekant atgyjančią madą pasiekiama ir smagiausia parodos dalis – aštuoniasdešimtieji. Šypseną keliantys disco laikai, kuomet net į pobūvius moterys eidavo vilkėdamos blizgius, it žvynais dengtus kostiumėlius-kombinezonus ir avėjo batelius ant platformų. Artėjant prie šimtmečio pabaigos, pasirodo ir viena iš didžiausių parodos pažibų – princesės Dianos suknelė. Absoliučia prabanga alsuojanti ir Viktorijos laikus primenanti kreminė vakarinė suknelė nepalieka abejojančių, kad ji tikrai priklausė karališkajai šeimai. Apskritai šimtmečio pabaigos vakarinės suknelės atrodo prabangiai, jos siuvinėtos aukso siūlais, dekoruotos masyviais karoliukais ar siūtos iš blizgių audinių. Tarp parodos eksponatų galima rasti Elizabeth Taylor ar geležinei ledi Margareth Tatcher priklausiusių apdarų, tarp jų taip pat pasirodo ir šiuo metu garsių mados namų Dior, Gucci bei kitų kūrinių.
Pasiekus XXI amžių, vakarinės suknelės sutviska elegancija. Dailus kirpimas, subtiliai pabrėžiama moters figūra. Parodoje galima pamatyti tris lietuviškus šio amžiaus šedevrus, tarp kurių ir paties Juozo Statkevičiaus kurta vestuvinė suknelė, dekoruota įspūdingais žiedais bei Ramunės Piekautaitės kūrinys.
Greta įspūdingų drabužių galima pamatyti ir ne mažiau nuostabos keliančių moteriškų aksesuarų, galvos apdangalų, rankinių bei avalynės. Eksponatai išrikiuoti sinchroniškai, todėl apsilankymas parodoje – tarsi kelionė laiku, kurios metu turite puikią progą pajusti kerinčią mados ir istorijos harmoniją.

Publikuota internetinėje svetainėje vestuviupartneris.lt